Požadujete při bydlení komfort, úsporu energií, flexibilitu?
Možná právě díky požadavkům na úsporu energií, flexibilitu a komfort v elektroinstalacích je v současné době na evropském trhu velké množství moderních technologií pro řízení budov. Budovy opatřené těmito řídícími systémy se často označují názvem inteligentní budovy. Nedávno byl vytvořen první světový otevřený standard, sdružující většinu těchto technologií. Tento standard je definován evropskou normou (EN 50090 - EN 13321-1) a rovněž světovým standardem ISO/IEC 14543.
Snadno pomocí technologie KNX (EIB)
Standard KNX je založen na systémové instalační sběrnici EIB (European Installation Bus), která je rozšířena o přídavné fyzické vrstvy a konfigurační mody. Využitelný je nejen v objektech pro rodinné bydlení, ale i v objektech kancelářských, obchodních, průmyslových nebo v budovách hotelového typu. Tedy všude tam, kde potřebujeme z nějakého důvodu něco sledovat (energetická situace), ovládat, regulovat a měřit s minimálním zásahem lidské ruky (osvětlení, topení, větrání, otevírání a zavírání) nebo signalizovat a hlásit již výše uvedené stavy.
Jeho výhodou je to, že ho můžeme aplikovat i do objektů, kde v průběhu jejich výstavby ještě přesně nevíme, jakému účelu budou sloužit. Konečné dotvoření interiéru a dalších funkcí se provede naprogramováním dle představ uživatele. Možnost systém kdykoli (třeba i vzdáleně) překonfigurovat, zaručuje systému nepřekonatelnou flexibilitu.
Naše splečnost vyvinula produkt SNIB, který představuje komlexní řešení nejen pro vaše bydlení...
Co je SNIB?
SNIB je řešení Systému Nízko - energetických Inteligentních Budov. Jedná se v podstatě o komplexní produkt, zahrnující:
- Zpracování projektové dokumentace
- Začlenění energetických alternativních zdrojů
- Kompletní systém měření a regulace
- Elektroinstalaci KNX (EIB) včetně osazení koncovými prvky
- Vizualizaci (Scada)
SNIB je založen na technologii KNX (EIB) takže využívá všech jeho výhod. Hlavní výhody jsou:
- decentralizované / centralizované řízení prvků (akčních členů)
- maximální sdílení společných funkcí
- nadřazené řízení (vizualizace domu)
- rozšiřitelnost
SNIB - Vizualizace (SCADA)
Úvod
Vizualizace, v průmyslu známá spíše pod názvem SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition - systémy pro průmyslové řízení a sběr dat), je software pomocí kterého je možné soustředit veškeré technologie a to nejen KNX (EIB), do jednoho celku a mít tak kontrolu nad vším co se děje, bude dít, nebo dělo v budově.
Hardwarová část
Průmyslový počítače „DataLab“ třídy IPC
Softwarová část
Software „VisualSoft“ vytvořený naší společností pracující nad runtime ControlWeb (Moravské přístroje a.s.)
VisualSoft je vlastně hlavní řídící SW aplikace, která se stará o veškerý sběr dat (telegramů) na sběrnici EIB. Taková data může
VisualSoft je vlastně hlavní řídící SW aplikace, která se stará o veškerý sběr dat (telegramů) na sběrnici EIB. Taková data může
- řídit
Řízení může být prováděno
- automatizovaně pomocí akcí které se jednoduše nastavují v grafickém prostředí aplikace
- ručně přímo v reálném čase. V grafickém prostředí vidíte aktuální stav technologií, který můžete změnit dle svých představ ihned
- zobrazovat
Samozřejmostí je přehledné zobrazení stavu budovy v jakékoliv grafické, nebo textové podobě.
- Archivovat
Je možné archivovat veškeré změny např. vnitřní teploty, venkovní teploty, rozsvícení – zhášení světel, indikaci stavů okenních kontaktů, různých pohonů (garážová vrata, rolety, zahradní čerpadla,…)
Tyto údaje je možné zobrazovat opět v jakékoliv textové podobě, grafů atd. a využit pro optimalizaci, úsporu nákladů např. při vytápění, nebo jako statistické údaje.
Přistupovat k řídící aplikaci VisualSoft je možno buď přímo na řídícím PC DataLab, nebo z jakéhokoli jiného počítače připojeného prostřednictvím sítě Peer To Peer, LAN, WWW, GSM k tomuto PC.
Blokové schéma SNIB - vizualizační aplikace integrována do sběrnice EIB

Desatero proč SNIB
Deset důvodu proč si vybrat produkt SNIB
- Možnost rekonfigurace ovládání domu. Příklad: Není problém přeměnit dětský pokoj na pracovnu potřebnou úpravou ovládání elektrických zařízení místnosti. Bez stavebních úprav. Kupříkladu zakázání/povolení regulace topení, klimatizace, zásuvek atd.
- Možnost centrálního vypnutí vybraných funkcí domu z libovolného ovládacího prvku. Příklad: Vypnutí světel, přepnutí topení do úsporného režimu apod. při odchodu z domu.
- Využití tlačítka „Panic“ – aktivace vybraných funkcí domu jedním tlačítkem. Příklad: V případě pocitu nebezpečí zapnutí vybraného osvětlení domu.
- Zabezpečení pláště domu pomocí okenních a dveřních kontaktů. Příklad: Propojení s EZS (Elektronickým zabezpečovacím systémem), topným a klimatizačním systémem pro úsporu energií (při otevření okna sníží výkon topení/klimatizace v místnosti na úsporný režim).
- Simulace přítomnosti osob. Příklad: Pomocí nadřazeného řízení lze jednoduše naučit systém běžnému chodu budovy a následně tento provoz simulovat v případě nepřítomnosti.
- Komfort. Příklad: Možnost ovládat dálkovým ovladačem všechny funkce domu.
- Vizualizace. Příklad: Možnost ovládání domu z osobního počítače, včetně vzdáleného přístupu prostřednictvím internetu nebo GSM brány (mobilním telefonem – aktivace vytápění domu vzdáleně při návratu z dovolené).
- Úspornost systému. Příklad: Pomocí čidel lze optimalizovat provoz budovy (okenní a dveřní kontakty, regulace teploty dle místností.
- Záznam provozu budovy. Nadřazené řízení umožňuje zaznamenávat provoz v budově a následně lze zpětně dohledat jednotlivé události (grafy, statistiky, atd.).
- Jednotnost, ucelenost, a obrovská variabilita systému.
Co lze ovládat systémem SNIB a výhled do budoucna:

Kontakt
Project manager Josef Jarma (MAR, SNIB), tel.: 777 722 421 begin_of_the_skype_highlighting 777 722 421 end_of_the_skype_highlighting, e-mail: jarma@empecom.cz, www.empecom.cz
Cooray Dominika | 17.03 07:54