moment prosím

Konopí ve stavebnictví

05.09.2010  

Konopná rostlina je vynikající alternativou dřeva pro stavební materiály (od stavebního řeziva po překližku a dřevotřísku), které navíc dřevo svými vlastnostmi v ledacčem předčí.

 

Z konopného vlákna lze zhotovit desky sendvičového typu, které jsou několikrát pružnější a pevnější než jejich dřevěné protějšky.

Rozdrcené konopné stonky se používají jako stavební nebo izolační materiál.


Konopná vlákna se využívají jako náhrada skelné vaty. Vlákna ošetřená ohnivzdornou látkou se buď nastříkají mezi stěny, nebo se používají ve formě izolačních rohoží. Narozdíl od izolace ze skelné vaty však tato izolace nedráždí plíce ani pokožku.

 

KONOPNÉ TERMOIZOLAČNÍ MATERIÁLY
V Německu se  výrobou termoizolačních konopných rohoží zabývá  firma Thermo-Hanf, která vlastní na své výrobky certifikát ekologické nezávadnosti, pro svou produkci využívá i konopí z ekologického zemědělství. Současný materiál od zmíněné firmy se kromě konopí skládá z 15% polyesterových vláken pro kompaktnost a 3,5% sody jako ochrany před ohněm. Vyrábí se rohože v tloušťkách od 3,5 do 16cm.

 

Přednosti konopných rohoží:
- neobsahují  žádné   látky  zatěžující  životní prostředí 
 jsou plně recyklovatelné 
- izolační materiál všech možných forem na izolaci  střech, zdí i podlah  
- dobré difúzní vlastnosti umožňují optimální prostup vlhkosti a zajištující ideální zdravé klima v místnostech
- neobsahují žádné bílkoviny, takže jsou současně absolutně bezpečné proti napadení škůdci a  nepodléhá hnilobě

 

Z HEKTAROVÉ SKLIZNĚ  KONOPÍ LZE VYROBIT  AŽ 8 TUN  PLNOHODNOTNÉHO STAVEBNÍHO  MATERIÁLU, KTERÝ  V MODERNÍ  EKOLOGICKÉ ARCHITERKTUŘE STAČÍ NA POSTAVENÍ MENŠÍHO DOMKU

 

KONOPNÝ DŮM
Konopí bylo oblíbeným stavebním materiálem již v historii. Má velkou stabilitu, je odolné proti roztrhání a vypořádá se s vlhkem. Už v archaických chatrčích z hlíny byly zabudovány stonky konopí. Dnes se konopná drť používá jako izolační a těsnící materiál.


Francouzská firma Chenevotte Habitat postavila ve Francii a v Belgii již přes 300 domů ze stavebnin z konopí. Firma produkuje konopnou drť pod obchodním názvem "Isochanvre" (izolační konopí), která může být použita jako stavební nebo izolační materiál. I firmy z Německa a Švýcarska začali konopí ve svých stavbách používat.


Konopná drť je obalena mineralizovanou směsí. Hotový produkt má tyto vlastnosti: výborně tepelně  i hlukově izoluje, propouští páry, nehoří, je nepoživatelný pro hlodavce, termity a hmyz, odpuzuje a odvádí vodu, je lehký, je trvanlivý. Jako stavební materiál se používá ve směsi s vápnem a cementem pro podlahy, stropy a omítku. Jako izolační materiál se používá nesmíchané, hodí se pro podlahy, vnitřní izolaci a izolaci střech.

 

Konstrukce konopných domů další francouzské firmy jsou hrázděné. Vnější stěny jsou vyplněny směsí sypké hmoty na jemno  rozdrcených konopných stonků, písku a vápna. Střechy jsou izolovány konopnými rohožemi, podlahy kryjí najemno rozdrcené hurdy obalené v přírodním asfaltu. Sypký materiál se neboří. Na  této vrstvě leží  konopné linoleum. Vnitřní  stěny  jsou  tvořeny  deskami  z  lisovaných  nahrubo drcených konopných stonků. Tyto  desky mají kromě dobrých tepelně izolačních vlastností i   vysokou certifikátem potvrzenou ohnivzdornost.

 

Další trend testuje německá firma TEXBIS, která pro stěny i podlahy používá  nepálené cihly z rozdrcených konopných stonků a hlíny.
 

Další informace:

Pěstování konopí a ekologické domy z pazdeří ve Francii

Konopí ve stavebnictví

Již máme i českého výrobce, jakmile získáme kontakt, tak zde bude.

 

Zdroj: www.konopa.cz  - stránky plné informací o užitkovém konopí.

 

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 alter-nativa.cz