moment prosím

Je krb opravdu vhodný pro každý dům?

17.01.2024  

Je krb opravdu vhodný pro každý dům?

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy.

Pohodu dnešních rodinných domů dotváří  již standardně hořící oheň v hlavní obytné místnosti. Proto již při plánování stavby domu si musíme rozmyslet, zda je pro váš dům vhodný spíše krb, kamna nebo např. kachlový sporák. Krb a kamna jsou si funkčně i účelově velmi podobná – slouží pro podporu či jako hlavní zdroj vytápění. Oba typy topidel však mají drobné odlišnosti: výkon, náročnost na komín, prostor, způsob vytápění,…. Tyto odlišnosti mohou být v některých případech velmi důležité a jejich opomenutí při plánování stavby může znamenat zbytečné finanční výdaje či minimální používání topidla z důvodu jeho částečné či úplné nefunkčnosti. Zde uvádíme několik základních rozdílů mezi kamny a krbem.  
 
 

Výkon topidla

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy. Při výběru krbové vložky musíme kromě jejího vzhledu dbát také na její technické parametry, minimální, nominální a maximální výkon, kterých krb dosahuje. V rozmezí minimálního a maximálního výkonu můžeme krb/kamna regulovat. Na nominální výkon kamna/krb pracují při optimálních podmínkách. Pokud bychom se snažili dosáhnout nižších výkonů, než pro jaké je topidlo určeno, krb/kamna budou dehtovat, budeme mít špinavé sklo, zanesený komín a požitek z ohně se vytratí. Pokud bychom se naopak snažili dosáhnout vyšších výkonů, krb/kamna tzv. přetopíme, praskne sklo nebo i krbová vložka. Proto je důležité, aby požadovaný výkon krbu/kamen stanovil odborník, nejlépe projektant při návrhu celkového topného systému. Orientační výkon kamen/krbu si můžete spočítat zde. 

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy. Krb s velkým ohništěm v hlavní obytné místnosti je snem snad každého z nás. Musíme si ale uvědomit, že čím větší je krbová vložka, tím vyšší bude její výkon. Krbové vložky s velkým topeništěm mají výkon běžně od 12 do 24 kW. Celkové tepelné ztráty dnešních novostaveb se pohybují kolem 6 – 8kW při teplotě -12°C. V těchto případech nelze instalovat krbovou vložku, která má výkon 24kW, tedy 4 x vyšší než jsou tepelné ztráty celého domu, do jediné místnosti. V takovém případě musíme zvolit topidlo s menším výkonem (např. kamna) nebo výkon odvést teplovzdušnými rozvody či pomocí teplovodního výměníku do jiných místností. 

Kamna jsou v tomto ohledu flexibilnější. Na trhu jsou nabízena krbová kamna o výkonu od 3 do 20kW a také lze výkon kamen lépe regulovat. Příkladem velmi dobře regulovatelných kamen jsou výrobky firem HAAS+SOHN, NORDICA a Želetavská kamna. 

Náročnost na komín

Komín pro topné  těleso musí mít průměr stejný nebo větší než  má samo topidlo. Průměr komína pro napojení odkouření u kamen se pohybuje mezi 130 a 150mm, nejčastěji však 150mm, u krbů se průměr odkouření pohybuje od 180 do 220mm.

Průměr komína je velmi často rozhodujícím faktorem při volbě topidla u starších domů, kdy se průměr stávajícího komína pohybuje maximálně mezi 130 – 150mm. U novostavby bude jedním z rozhodujících faktorů pravděpodobně i vyšší finanční náročnost stavby komínu pro krbovou vložku než pro kamna.  
 

Způsob vytápění a schopnost akumulace tepla 

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy. Většina krbových kamen předává teplo pomocí konvekce. Konvekční kamna mají zvnějšku po stranách jeden plášť navíc, čímž vzniká prostor. Studený vzduch je nasáván od podlahy, v tomto prostoru se ohřívá a teplý stoupá vzhůru. Tak v místnosti vzniká přirozená cirkulace vzduchu. Kamna mají poněkud omezenou akumulační schopnost (zhruba na 1 - 8 hodin), ale veliký výkon na malé ploše. Proto jsou vhodná do domů s centrálním topením pro přechodné období či „dotápění“ a do chat, chalup, kdy je nutné rychle objekt vyhřát.

Kachlová kamna kombinují konvekční a sálavé topení. Druhý plášť v tomto případě tvoří kachle, které předávají teplo do prostoru sáláním.  

U krbu si můžete způsob vytápění vašeho domu zvolit:

  • Teplovzdušné vytápění – jednoduchá krbová vložka a obestavba se systémem konvekce s minimální akumulační schopností.
  • Teplovzdušné vytápění s rozvody do dalších místností – na krbovou vložku jsou napojeny vzduchové rozvody, které teplo rozvádí i do dalších místností téměř bez možnosti akumulace.
  • Teplovodní vytápění – krb (kamna) s teplovodním výměníkem jehož výkon je akumulován do akumulační nádrže a postupně předáván do topného systému
  • Akumulační sálavé vytápění – obestavba je tvořena speciálními materiály s vysokou schopností akumulace
    • Teplovzdušný výměník s šamotovým vyložením v obestavbě
    • Magnetherm je materiál, který je buď v podobě tvarovek pro obložení těla vložky v dutině obestavby nebo v podobě granulátu, kterým se zasype vložka ve speciálním opláštění.
    • Ortnerovy prstence – je systém akumulačního sálavého krbu, kdy je hutněný šamot litý za vysokého tlaku tvarován do kruhových prstenců, které se ve zvolené konfiguraci (dle požadovaného výkonu pro akumulaci) nasazují přímo na speciální přírubu krbové nebo lépe kamnové vložky.

 

Montáž a flexibilita

Montáž kamen je velmi jednoduchá a časově nenáročná, kdy na nehořlavou podložku (dlažba, plech, speciální kalené sklo) postavíme kamna a pomocí rour a kolen je zaústíme do komína. Pokud se nám kamna nebudou za pár let líbit, můžeme je takto jednoduše vyměnit za jiné topidlo.

U krbu je náročnější nejen montáž, ale i údržba a výměna topidla. Kromě usazení krbové vložky a její zaústění do komína musíme počítat s montáží obestavby. Montáž krbové stavebnice trvá přibližně 1 den, stavěného krbu i 4 dny. Obestavba krbové vložky sestává ze speciálních izolačních desek podobných YTONGU, které se lepí speciálním lepidlem. Odstranění či výměna takovéto „stavby“ je jistě mnohem náročnější než odstranění kamen.

 

Finanční  náročnost

Finanční náklady na pořízení a instalaci kamen jsou mnohem nižší v porovnání s krbem. Musíme si uvědomit, že ke krbové vložce cenově srovnatelné s kamny musíme připočítat navíc i obestavbu krbové vložky (materiál i práci), cena standardní obestavby se pohybuje kolem 80 tisíc, při použití kachlí, mramoru až kolem 150 tisíc. V dnešních novostavbách se velmi často používá i externí přívod vzduchu k topidlu (ve většině případů u krbových vložek), na který nesmíme při kalkulaci zapomínat. 
 

  kamna krb
topidlo 10 000 – 60 000 15 000 – 75 000
obestavba 0 20 000 – 150 000
kouřovod 700 – 1 500 1 000 – 2 000
zaústění 2 000 – 6 000 2 000 – 6 000
stavební  připravenost

(externí přívod vzduchu, základ pod krbovou vložku)

0 2 000 - 5000
celkem 12 700 – 67 500 40 000 – 238 000

 
 
 

  •  

Výhodou kamen je jejich flexibilita, výkonová rozmanitost, jednoduchá montáž, nižší náročnost na komín, nižší náklady na pořízení i instalaci, rychlejší návratnost a velký výběr z mnoha typů, tvarů a barev. Nevýhodou může být vyšší povrchová teplota, menší ohniště a menší schopnost akumulace tepla u krbových kamen (schopnost akumulace u kachlových kamen srovnatelná). 

Výhodou krbu je větší ohniště, nižší povrchová teplota a v některých případech vyšší schopnost akumulace. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, náročnost na komín, náročnější instalace, malá flexibilita a vyšší spotřeba dřeva. 

Autor: Ing. Dana Ročková, ENBRA TOP s. r. o., rockova@enbra.cz  , www.enbra.cz

INFO: K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře. Přidat komentář.

Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 alter-nativa.cz