moment prosím

Sociální projekt, hledám partnery a dobrovolníky

30.03.2015  Skořepa Petr
Dobrý den,
 
jmenuji se Petra Dvořáková, je mi 29 let a jsem sociální pracovnice, momentálně na volné noze. Již několik let nosím v hlavě nápad na sociální projekt, pro který nyní hledám partnery-nadšence, kteří by měli chuť jej společně zrealizovat. Mám v plánu vytvořit vícegenerační azylové ubytování, které by bylo zároveň zemědělskou komunitou pro lidi, kteří mají ztížené uplatnění na trhu práce, jako např. svobodné matky, lidé s nízkým, nebo žádným vzděláním, lidé po výkonu trestu apod., nebo kteří jsou již v důchodovém věku, ale pro nedostatek příjmů, si nemohou zajistit důstojné podmínky ve stáří a kterým hrozí, že ve stáří skončí na ulici, ale kteří jsou zároveň schopní a ochotní, přispívat podle svých možností k životu ostatních a chodu komunity. Azylový dům by fungoval na principech přirozené dělby práce - např. mladá matka může poskytnout péči staré paní, která jí na oplátku pomůže např. tím,. že se jí postará o děti, tedy by zde lidé mohli těžit z vícegeneračního soužití. 
 
Zájemci by nebyli vybírání pouze na základě stanovení cílové skupiny, ale podle předem nastavených kritérií chodu komunity - konkrétně podmínka spolupráce na vícegeneračním soužití, ochota práce na poli apod., a kontakt s klienty by mohl probíhat i např. prostřednictvím sociálního odboru a dalších organizací, majících klienta v dlouhodobé péči, kteří by sami mohli doporučit zájemce, kteří jsou motivovaní, uživit se vlastní prací, ale z důvodu své momentální situace se jim to nedaří. 

Samotný vedlejší zemědělský rozměr by mohl být vybudován buď s azylovým domem, nebo až za jeho fungování, za pomoci klientů. Dům by měl být postaven ekologicky tak, aby služba od jejího začátku směřovala ke stále větší finanční nezávislosti a zároveň se stala atraktivní pro potencionální sponzory i pro stát, který nyní se znevýhodněnými klienty pracuje na několika úrovních - pomocí rodině, která probíhá na úřadě, terénní formou v rodinách, spoluprací s neziskovými organizacemi, zprostředkování práce, sociální dávky, otázka bydlení atd.; kdy by projekt, pokud by se podařilo naplnit jeho poslání, toto řešil buď částečně, nebo zcela. Příklad - matka má díky starší klientce zajištěné hlídání a může do práce - když ji nesežene, má pořád práci na poli, která jí i částečně uživí a zároveň funguje jako prevence patologického chování, zároveň ona a její děti těží ze znalostí její "babičky" a ta naopak nachází naplnění v péči o děti, předávání svých zkušeností a zároveň těží z pomoci rodiny ve věcech, které už nezvládá. Zároveň v azylovém domě fungují sociální pracovníci, kteří řeší nutnost terénní práci s rodinou. 

Toto je v kostce má představa, která je stále ve fázi plánování. Nadšení ani čas mi nechybí, ale dostatek lidí, kteří by ji mohli uskutečnit. Vlastním domácí internet a skype: rozariezlopocasna, kde mě můžete kontaktovat. 

Děkuji za jakékoli tipy a připomínky a nejvíce za případnou spolupráci :)

Zdraví Petra. Kontakt mail:
rozarkaa@email.cz
Překlad webu
Facebook
Google+
Poslední komentáře
Naše videa na YouTube
Reklama
Časopis Kvalitní život, mediální partner ekovesnice.cz
www.thermosolar.sk
www.naseekonomika.cz
www.dancelab.cz
Prodej stromků s.r.o. - zahradní centrum a ovocná školka Uherský Ostroh
(c)2010 alter-nativa.cz